1.Division
Russia
League level:
Second Tier
- Number of teams: 18 teams
- Players: 474
- Foreigners: 52 Players 11.0%
- ø-Market value: €309k
- ø-Age: 26.1
Matchday 3 1996
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(17.) NKN | 2:0 | Torped (9.) | ||
Tue
Apr 16, 1996
|
||||
2.500 sold out · Boris Kalyuskiy | ||||
Course of play | ||||
19' | 1:0 | |||
67' | 2:0 | |||
(21.) Zvezda | 1:0 | Fakel (6.) | ||
Tue
Apr 16, 1996
|
||||
3.000 · Aleksey Gart | ||||
Course of play | ||||
18' | 1:0 | |||
84' | ||||
(22.) Luch | 0:0 | Druzhb (1.) | ||
Tue
Apr 16, 1996
|
||||
7.000 · Aleksandr Kozhukhov |
(16.) Lokomo | 2:2 | Dinamo (11.) | ||
Tue
Apr 16, 1996
|
||||
700 · Viktor Zavarzin | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 6' | |||
0:2 | 25' | |||
55' | 1:2 | |||
63' | 2:2 | |||
(19.) Metall | 3:0 | Uralan (3.) | ||
Tue
Apr 16, 1996
|
||||
11.000 · Yuriy Sementsov | ||||
Course of play | ||||
27' | 1:0 | |||
47' | 2:0 | |||
49' | 3:0 | |||
(13.) Ocean | 1:2 | Kuban (8.) | ||
Tue
Apr 16, 1996
|
||||
6.000 sold out · Aleksandr Lapin | ||||
Course of play | ||||
46' | 1:0 | |||
1:1 | 70' | |||
1:2 | 76' | |||
(10.) SHNK | 0:0 | Sparta (4.) | ||
Tue
Apr 16, 1996
|
||||
6.500 · Sergey Fursa |
(18.) Zarya | 4:0 | Torped (7.) | ||
Tue
Apr 16, 1996
|
||||
7.000 · Sergey Zuev | ||||
Course of play | ||||
6' | 1:0 | |||
8' | 2:0 | |||
20' | 3:0 | |||
51' | 4:0 | |||
(12.) G-G Iz | 3:0 | Saturn (2.) | ||
Tue
Apr 16, 1996
|
||||
4.000 · Aleksandr Chebotarev | ||||
Course of play | ||||
31' | 1:0 | |||
58' | 2:0 | |||
64' | 3:0 | |||
(15.) Lokomo | 1:4 | Sokol- (5.) | ||
Tue
Apr 16, 1996
|
||||
6.500 · Viktor Klepikov | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 36' | |||
0:2 | 45' | |||
0:3 | 59' | |||
0:4 | 67' | |||
73' | 1:4 | |||
Table 1.Division 1996
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sokol-PZD | 3 | 6 | 9 | |
2 | Druzhba Maikop | 3 | 6 | 7 | |
3 | Spartak Nalchik | 3 | 3 | 7 | |
4 | Kuban Krasnodar | 3 | 2 | 7 | |
5 | Saturn Ramenskoe | 3 | 3 | 6 | |
6 | Gazovik-Gazprom | 3 | 2 | 6 | |
7 | Uralan | 3 | 1 | 6 | |
8 | Fakel Voronezh | 3 | 1 | 6 | |
9 | Shinnik Yaroslav | 2 | 1 | 4 | |
10 | Stavropol | 3 | 0 | 4 | |
11 | Torpedo Volzhsky | 3 | -2 | 4 | |
12 | Zarya L-K. | 3 | 2 | 3 | |
13 | Neftekhimik | 3 | 0 | 3 | |
13 | Met. Krasnoyarsk | 3 | 0 | 3 | |
15 | Torpedo Arzamas | 3 | -1 | 3 | |
16 | Ocean Nakhodka | 3 | -3 | 3 | |
17 | Zvezda Irkutsk | 3 | -3 | 3 | |
18 | Lokomotiv S-Pb | 2 | -1 | 1 | |
19 | Din-Gaz Tyumen | 2 | -2 | 1 | |
20 | Luch Vladivostok | 3 | -5 | 1 | |
21 | L. Chita | 3 | -6 | 1 | |
22 | Chkalovets | 2 | -4 | 0 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...