PKO BP Ekstraklasa
Poland
League level:
First Tier
Reigning champion:
Raków Częstochowa
Record-holding champions:
Legia Warszawa 15 time(s)
UEFA coefficient:
21. Pos. 25.375 Points
- Number of teams: 18 teams
- Players: 550
- Foreigners: 215 Players 39.1%
- ø-Market value: €490k
- ø-Age: 25.8
Complete PKO BP Ekstraklasa schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 7/20/186:00 PM | ||||||
(2.) Miedz Legnica | 1:0 | Pogon Szczecin (5.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(6.) Jagiellonia | 0:1 | Lechia Gdansk (4.) | ||||
Sat 7/21/183:30 PM | ||||||
(1.) Slask Wroclaw | 3:1 | Cracovia (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(5.) Wisla Kraków | 0:0 | Arka Gdynia (6.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(7.) Legia Warszawa | 1:3 | Zaglebie Lubin (1.) | ||||
Sun 7/22/183:30 PM | ||||||
(3.) Górnik Zabrze | 1:1 | Korona Kielce (4.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(7.) Wisla Plock | 1:2 | Lech Poznan (2.) | ||||
Mon 7/23/186:00 PM | ||||||
(8.) Z. Sosnowiec | 1:2 | Piast Gliwice (3.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 7/27/186:00 PM | ||||||
(4.) Lechia Gdansk | 1:1 | Slask Wroclaw (1.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Wisla Kraków | 2:1 | Miedz Legnica (3.) | ||||
Sat 7/28/186:00 PM | ||||||
(1.) Zaglebie Lubin | 2:1 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(6.) Korona Kielce | 1:2 | Legia Warszawa (6.) | ||||
Sun 7/29/183:30 PM | ||||||
(4.) Górnik Zabrze | 1:1 | Wisla Plock (5.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(7.) Arka Gdynia | 0:2 | Jagiellonia (5.) | ||||
(2.) Lech Poznan | 2:0 | Cracovia (8.) | ||||
Mon 7/30/186:00 PM | ||||||
(7.) Pogon Szczecin | 0:2 | Piast Gliwice (3.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/3/186:00 PM | ||||||
(8.) Wisla Plock | 1:2 | Korona Kielce (3.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(5.) Z. Sosnowiec | 3:0 | Pogon Szczecin (8.) | ||||
Sat 8/4/186:00 PM | ||||||
(1.) Piast Gliwice | 2:1 | Zaglebie Lubin (3.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(6.) Legia Warszawa | 0:0 | Lechia Gdansk (5.) | ||||
Sun 8/5/183:30 PM | ||||||
(2.) Slask Wroclaw | 0:1 | Lech Poznan (2.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(4.) Jagiellonia | 1:0 | Wisla Kraków (4.) | ||||
(6.) Miedz Legnica | 1:3 | Górnik Zabrze (1.) | ||||
Mon 8/6/186:00 PM | ||||||
(7.) Cracovia | 0:0 | Arka Gdynia (7.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/10/186:00 PM | ||||||
(4.) Lechia Gdansk | 2:0 | Miedz Legnica (7.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(3.) Wisla Kraków | 1:1 | Wisla Plock (8.) | ||||
Sat 8/11/186:00 PM | ||||||
(8.) Pogon Szczecin | 1:1 | Cracovia (7.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(5.) Arka Gdynia | 1:1 | Górnik Zabrze (2.) | ||||
Sun 8/12/183:30 PM | ||||||
(3.) Piast Gliwice | 1:3 | Legia Warszawa (5.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Lech Poznan | 4:0 | Z. Sosnowiec (6.) | ||||
(6.) Zaglebie Lubin | 0:2 | Jagiellonia (2.) | ||||
Mon 8/13/186:00 PM | ||||||
(1.) Korona Kielce | 2:1 | Slask Wroclaw (4.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/17/186:00 PM | ||||||
(7.) Cracovia | 0:1 | Zaglebie Lubin (6.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(6.) Miedz Legnica | 1:1 | Korona Kielce (2.) | ||||
Sat 8/18/186:00 PM | ||||||
(8.) Wisla Plock | 1:3 | Arka Gdynia (4.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(3.) Górnik Zabrze | 0:2 | Lechia Gdansk (3.) | ||||
Sun 8/19/183:30 PM | ||||||
(4.) Legia Warszawa | 2:1 | Z. Sosnowiec (7.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(2.) Jagiellonia | 2:1 | Piast Gliwice (5.) | ||||
(1.) Lech Poznan | 2:5 | Wisla Kraków (1.) | ||||
Mon 8/20/186:00 PM | ||||||
(5.) Slask Wroclaw | 0:0 | Pogon Szczecin (8.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/24/186:00 PM | ||||||
(3.) Piast Gliwice | 3:1 | Cracovia (8.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Korona Kielce | 2:1 | Arka Gdynia (4.) | ||||
Sat 8/25/186:00 PM | ||||||
(7.) Pogon Szczecin | 2:3 | Lechia Gdansk (1.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 3:0 | Górnik Zabrze (5.) | ||||
Sun 8/26/183:30 PM | ||||||
(2.) Jagiellonia | 2:3 | Miedz Legnica (3.) | ||||
(6.) Legia Warszawa | 1:4 | Wisla Plock (7.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(4.) Zaglebie Lubin | 2:1 | Lech Poznan (5.) | ||||
Mon 8/27/186:00 PM | ||||||
(8.) Z. Sosnowiec | 3:3 | Slask Wroclaw (6.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 8/31/186:00 PM | ||||||
(5.) Górnik Zabrze | 1:1 | Pogon Szczecin (7.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Lechia Gdansk | 2:0 | Korona Kielce (2.) | ||||
Sat 9/1/183:30 PM | ||||||
(4.) Arka Gdynia | 2:2 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(7.) Slask Wroclaw | 0:1 | Wisla Kraków (1.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(3.) Lech Poznan | 1:1 | Piast Gliwice (4.) | ||||
Sun 9/2/183:30 PM | ||||||
(3.) Miedz Legnica | 2:0 | Zaglebie Lubin (5.) | ||||
(6.) Wisla Plock | 1:1 | Jagiellonia (2.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(8.) Cracovia | 0:0 | Legia Warszawa (6.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/14/186:00 PM | ||||||
(4.) Zaglebie Lubin | 4:0 | Slask Wroclaw (8.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Jagiellonia | 3:1 | Cracovia (8.) | ||||
Sat 9/15/183:30 PM | ||||||
(6.) Wisla Plock | 2:2 | Miedz Legnica (3.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(3.) Piast Gliwice | 1:0 | Arka Gdynia (5.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 5:2 | Lechia Gdansk (1.) | ||||
Sun 9/16/183:30 PM | ||||||
(7.) Pogon Szczecin | 1:1 | Korona Kielce (2.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(5.) Legia Warszawa | 1:0 | Lech Poznan (6.) | ||||
Mon 9/17/186:00 PM | ||||||
(7.) Z. Sosnowiec | 1:1 | Górnik Zabrze (4.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/21/186:00 PM | ||||||
(7.) Pogon Szczecin | 2:1 | Wisla Kraków (1.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(4.) Arka Gdynia | 1:0 | Lech Poznan (6.) | ||||
Sat 9/22/183:30 PM | ||||||
(8.) Cracovia | 3:1 | Wisla Plock (7.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(2.) Lechia Gdansk | 3:3 | Zaglebie Lubin (5.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(3.) Miedz Legnica | 1:4 | Legia Warszawa (3.) | ||||
Sun 9/23/183:30 PM | ||||||
(5.) Slask Wroclaw | 4:1 | Piast Gliwice (4.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(6.) Górnik Zabrze | 1:3 | Jagiellonia (1.) | ||||
Mon 9/24/186:00 PM | ||||||
(2.) Korona Kielce | 3:1 | Z. Sosnowiec (8.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 9/28/186:00 PM | ||||||
(6.) Wisla Plock | 1:0 | Lechia Gdansk (3.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(4.) Legia Warszawa | 1:1 | Arka Gdynia (4.) | ||||
Sat 9/29/183:30 PM | ||||||
(2.) Piast Gliwice | 1:0 | Górnik Zabrze (7.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(5.) Zaglebie Lubin | 0:2 | Pogon Szczecin (7.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Wisla Kraków | 0:1 | Korona Kielce (1.) | ||||
Sun 9/30/183:30 PM | ||||||
(8.) Z. Sosnowiec | 1:1 | Cracovia (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(6.) Lech Poznan | 2:1 | Miedz Legnica (5.) | ||||
Mon 10/1/186:00 PM | ||||||
(1.) Jagiellonia | 0:4 | Slask Wroclaw (3.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/5/186:00 PM | ||||||
(5.) Miedz Legnica | 2:2 | Piast Gliwice (4.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(7.) Górnik Zabrze | 2:2 | Lech Poznan (5.) | ||||
Sat 10/6/183:30 PM | ||||||
(7.) Pogon Szczecin | 4:0 | Wisla Plock (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Lechia Gdansk | 4:1 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(4.) Slask Wroclaw | 0:1 | Legia Warszawa (2.) | ||||
Sun 10/7/183:30 PM | ||||||
(3.) Arka Gdynia | 3:1 | Zaglebie Lubin (6.) | ||||
(2.) Korona Kielce | 1:1 | Jagiellonia (3.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(8.) Cracovia | 0:2 | Wisla Kraków (1.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/19/186:00 PM | ||||||
(4.) Piast Gliwice | 1:1 | Lechia Gdansk (2.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Jagiellonia | 2:1 | Pogon Szczecin (7.) | ||||
Sat 10/20/183:30 PM | ||||||
(7.) Z. Sosnowiec | 3:1 | Miedz Legnica (5.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(4.) Slask Wroclaw | 1:2 | Arka Gdynia (3.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(5.) Lech Poznan | 2:1 | Korona Kielce (2.) | ||||
Sun 10/21/183:30 PM | ||||||
(6.) Zaglebie Lubin | 3:3 | Wisla Plock (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(3.) Legia Warszawa | 3:3 | Wisla Kraków (1.) | ||||
Mon 10/22/186:00 PM | ||||||
(8.) Cracovia | 2:0 | Górnik Zabrze (8.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 10/26/186:00 PM | ||||||
(7.) Miedz Legnica | 0:5 | Slask Wroclaw (4.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Jagiellonia | 1:1 | Legia Warszawa (3.) | ||||
Sat 10/27/183:30 PM | ||||||
(6.) Wisla Plock | 1:1 | Piast Gliwice (4.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Lechia Gdansk | 2:1 | Arka Gdynia (3.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(7.) Pogon Szczecin | 3:0 | Lech Poznan (5.) | ||||
Sun 10/28/183:30 PM | ||||||
(2.) Korona Kielce | 0:1 | Cracovia (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(5.) Górnik Zabrze | 2:0 | Zaglebie Lubin (6.) | ||||
Mon 10/29/186:00 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 2:2 | Z. Sosnowiec (8.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/2/186:00 PM | ||||||
(3.) Arka Gdynia | 2:3 | Pogon Szczecin (6.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(4.) Piast Gliwice | 2:0 | Wisla Kraków (2.) | ||||
Sat 11/3/183:30 PM | ||||||
(8.) Cracovia | 0:0 | Miedz Legnica (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(5.) Slask Wroclaw | 0:3 | Wisla Plock (4.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(3.) Legia Warszawa | 4:0 | Górnik Zabrze (7.) | ||||
Sun 11/4/183:30 PM | ||||||
(7.) Zaglebie Lubin | 0:1 | Korona Kielce (1.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(5.) Lech Poznan | 0:1 | Lechia Gdansk (1.) | ||||
Mon 11/5/186:00 PM | ||||||
(8.) Z. Sosnowiec | 1:4 | Jagiellonia (2.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/9/186:00 PM | ||||||
(6.) Górnik Zabrze | 2:2 | Slask Wroclaw (5.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(5.) Pogon Szczecin | 2:1 | Legia Warszawa (3.) | ||||
Sat 11/10/183:30 PM | ||||||
(4.) Wisla Plock | 2:0 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Lechia Gdansk | 1:0 | Cracovia (8.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Wisla Kraków | 3:2 | Zaglebie Lubin (7.) | ||||
Sun 11/11/183:30 PM | ||||||
(1.) Korona Kielce | 1:0 | Piast Gliwice (4.) | ||||
(7.) Miedz Legnica | 0:4 | Arka Gdynia (3.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(2.) Jagiellonia | 2:2 | Lech Poznan (6.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/23/186:00 PM | ||||||
(4.) Piast Gliwice | 0:0 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
Sat 11/24/183:30 PM | ||||||
(1.) Korona Kielce | 4:2 | Górnik Zabrze (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(6.) Lech Poznan | 2:1 | Wisla Plock (4.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(8.) Cracovia | 1:1 | Slask Wroclaw (5.) | ||||
Sun 11/25/181:00 PM | ||||||
(5.) Pogon Szczecin | 2:0 | Miedz Legnica (7.) | ||||
3:30 PM | ||||||
(7.) Zaglebie Lubin | 0:1 | Legia Warszawa (2.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Lechia Gdansk | 3:2 | Jagiellonia (3.) | ||||
Mon 11/26/186:00 PM | ||||||
(3.) Arka Gdynia | 4:1 | Wisla Kraków (2.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 11/30/186:00 PM | ||||||
(5.) Slask Wroclaw | 0:2 | Lechia Gdansk (1.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(3.) Jagiellonia | 3:1 | Arka Gdynia (3.) | ||||
Sat 12/1/183:30 PM | ||||||
(4.) Wisla Plock | 0:4 | Górnik Zabrze (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(7.) Miedz Legnica | 2:0 | Wisla Kraków (2.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Legia Warszawa | 3:0 | Korona Kielce (1.) | ||||
Sun 12/2/183:30 PM | ||||||
(8.) Z. Sosnowiec | 1:2 | Zaglebie Lubin (7.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(8.) Cracovia | 1:0 | Lech Poznan (6.) | ||||
Mon 12/3/186:00 PM | ||||||
(4.) Piast Gliwice | 3:0 | Pogon Szczecin (5.) |
18.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 12/7/186:00 PM | ||||||
(7.) Zaglebie Lubin | 2:2 | Piast Gliwice (4.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(6.) Lech Poznan | 2:0 | Slask Wroclaw (6.) | ||||
Sat 12/8/183:30 PM | ||||||
(5.) Pogon Szczecin | 1:0 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Korona Kielce | 2:2 | Wisla Plock (4.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Wisla Kraków | 2:2 | Jagiellonia (3.) | ||||
Sun 12/9/183:30 PM | ||||||
(7.) Górnik Zabrze | 1:3 | Miedz Legnica (5.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Lechia Gdansk | 0:0 | Legia Warszawa (2.) | ||||
Mon 12/10/186:00 PM | ||||||
(3.) Arka Gdynia | 0:3 | Cracovia (8.) |
19.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 12/14/186:00 PM | ||||||
(5.) Wisla Plock | 1:2 | Wisla Kraków (2.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(3.) Jagiellonia | 0:4 | Zaglebie Lubin (7.) | ||||
Sat 12/15/183:30 PM | ||||||
(8.) Cracovia | 2:1 | Pogon Szczecin (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(7.) Górnik Zabrze | 1:1 | Arka Gdynia (3.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Legia Warszawa | 2:0 | Piast Gliwice (5.) | ||||
Sun 12/16/183:30 PM | ||||||
(6.) Slask Wroclaw | 1:1 | Korona Kielce (1.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(8.) Z. Sosnowiec | 0:6 | Lech Poznan (4.) | ||||
Mon 12/17/186:00 PM | ||||||
(4.) Miedz Legnica | 0:0 | Lechia Gdansk (1.) |
20.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Thu 12/20/186:00 PM | ||||||
(6.) Pogon Szczecin | 2:1 | Slask Wroclaw (6.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(8.) Z. Sosnowiec | 2:3 | Legia Warszawa (2.) | ||||
Fri 12/21/186:00 PM | ||||||
(3.) Arka Gdynia | 3:3 | Wisla Plock (5.) | ||||
(5.) Piast Gliwice | 1:1 | Jagiellonia (4.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Wisla Kraków | 0:1 | Lech Poznan (3.) | ||||
Sat 12/22/183:30 PM | ||||||
(1.) Korona Kielce | 0:0 | Miedz Legnica (4.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Lechia Gdansk | 4:0 | Górnik Zabrze (7.) | ||||
(8.) Zaglebie Lubin | 1:2 | Cracovia (7.) |
21.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 2/8/196:00 PM | ||||||
(5.) Miedz Legnica | 0:3 | Jagiellonia (3.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(4.) Lech Poznan | 1:2 | Zaglebie Lubin (8.) | ||||
Sat 2/9/193:30 PM | ||||||
(4.) Slask Wroclaw | 2:0 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(7.) Cracovia | 2:1 | Piast Gliwice (5.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Lechia Gdansk | 2:1 | Pogon Szczecin (6.) | ||||
Sun 2/10/193:30 PM | ||||||
(3.) Arka Gdynia | 1:2 | Korona Kielce (1.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(7.) Wisla Plock | 0:1 | Legia Warszawa (2.) | ||||
Mon 2/11/196:00 PM | ||||||
(6.) Górnik Zabrze | 2:0 | Wisla Kraków (2.) |
22.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 2/15/196:00 PM | ||||||
(5.) Pogon Szczecin | 3:1 | Górnik Zabrze (6.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(4.) Piast Gliwice | 4:0 | Lech Poznan (6.) | ||||
Sat 2/16/193:30 PM | ||||||
(3.) Jagiellonia | 1:0 | Wisla Plock (7.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(8.) Z. Sosnowiec | 3:2 | Arka Gdynia (3.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Korona Kielce | 0:0 | Lechia Gdansk (1.) | ||||
Sun 2/17/193:30 PM | ||||||
(8.) Zaglebie Lubin | 3:0 | Miedz Legnica (5.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(2.) Legia Warszawa | 0:2 | Cracovia (7.) | ||||
Mon 2/18/196:00 PM | ||||||
(2.) Wisla Kraków | 1:0 | Slask Wroclaw (4.) |
23.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 2/22/196:00 PM | ||||||
(3.) Arka Gdynia | 1:2 | Piast Gliwice (4.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Korona Kielce | 1:1 | Pogon Szczecin (7.) | ||||
Sat 2/23/193:30 PM | ||||||
(6.) Górnik Zabrze | 2:1 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(5.) Lech Poznan | 2:0 | Legia Warszawa (2.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Lechia Gdansk | 1:0 | Wisla Kraków (2.) | ||||
Sun 2/24/193:30 PM | ||||||
(5.) Miedz Legnica | 2:1 | Wisla Plock (7.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(6.) Cracovia | 1:0 | Jagiellonia (3.) | ||||
Mon 2/25/196:00 PM | ||||||
(4.) Slask Wroclaw | 2:0 | Zaglebie Lubin (8.) |
24.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/1/196:00 PM | ||||||
(4.) Piast Gliwice | 2:0 | Slask Wroclaw (4.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Legia Warszawa | 2:0 | Miedz Legnica (6.) | ||||
Sat 3/2/193:30 PM | ||||||
(8.) Z. Sosnowiec | 4:1 | Korona Kielce (1.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(3.) Jagiellonia | 2:2 | Górnik Zabrze (5.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(7.) Wisla Plock | 3:2 | Cracovia (7.) | ||||
Sun 3/3/193:30 PM | ||||||
(2.) Wisla Kraków | 2:3 | Pogon Szczecin (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(5.) Lech Poznan | 1:0 | Arka Gdynia (3.) | ||||
Mon 3/4/196:00 PM | ||||||
(8.) Zaglebie Lubin | 2:1 | Lechia Gdansk (1.) |
25.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/8/196:00 PM | ||||||
(6.) Górnik Zabrze | 0:2 | Piast Gliwice (3.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(3.) Slask Wroclaw | 2:0 | Jagiellonia (4.) | ||||
Sat 3/9/193:30 PM | ||||||
(6.) Cracovia | 2:1 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Korona Kielce | 2:6 | Wisla Kraków (2.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(5.) Arka Gdynia | 1:2 | Legia Warszawa (2.) | ||||
Sun 3/10/193:30 PM | ||||||
(7.) Pogon Szczecin | 0:3 | Zaglebie Lubin (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(4.) Miedz Legnica | 3:2 | Lech Poznan (5.) | ||||
Mon 3/11/196:00 PM | ||||||
(1.) Lechia Gdansk | 1:1 | Wisla Plock (7.) |
26.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/15/196:00 PM | ||||||
(7.) Wisla Plock | 0:2 | Pogon Szczecin (4.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(6.) Lech Poznan | 0:3 | Górnik Zabrze (4.) | ||||
Sat 3/16/193:30 PM | ||||||
(5.) Jagiellonia | 1:3 | Korona Kielce (1.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(8.) Z. Sosnowiec | 0:1 | Lechia Gdansk (1.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Legia Warszawa | 1:0 | Slask Wroclaw (3.) | ||||
Sun 3/17/193:30 PM | ||||||
(3.) Piast Gliwice | 2:1 | Miedz Legnica (5.) | ||||
(8.) Zaglebie Lubin | 0:0 | Arka Gdynia (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(2.) Wisla Kraków | 3:2 | Cracovia (7.) |
27.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 3/29/196:00 PM | ||||||
(7.) Wisla Plock | 0:1 | Zaglebie Lubin (7.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(4.) Górnik Zabrze | 0:1 | Cracovia (4.) | ||||
(1.) Lechia Gdansk | 2:0 | Piast Gliwice (3.) | ||||
Sat 3/30/193:30 PM | ||||||
(5.) Miedz Legnica | 0:2 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(6.) Arka Gdynia | 0:2 | Slask Wroclaw (3.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Korona Kielce | 0:0 | Lech Poznan (8.) | ||||
Sun 3/31/193:30 PM | ||||||
(5.) Pogon Szczecin | 0:0 | Jagiellonia (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 4:0 | Legia Warszawa (2.) |
28.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 4/2/196:00 PM | ||||||
(4.) Cracovia | 2:1 | Korona Kielce (2.) | ||||
(3.) Slask Wroclaw | 0:0 | Miedz Legnica (5.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(6.) Arka Gdynia | 0:0 | Lechia Gdansk (1.) | ||||
(7.) Zaglebie Lubin | 1:1 | Górnik Zabrze (4.) | ||||
Wed 4/3/196:00 PM | ||||||
(5.) Lech Poznan | 3:2 | Pogon Szczecin (6.) | ||||
(3.) Piast Gliwice | 1:0 | Wisla Plock (7.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Legia Warszawa | 3:0 | Jagiellonia (8.) | ||||
(8.) Z. Sosnowiec | 4:3 | Wisla Kraków (1.) |
29.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/5/196:00 PM | ||||||
(2.) Korona Kielce | 0:2 | Zaglebie Lubin (5.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(4.) Miedz Legnica | 2:1 | Cracovia (4.) | ||||
Sat 4/6/193:30 PM | ||||||
(6.) Jagiellonia | 2:1 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 2:2 | Piast Gliwice (3.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Lechia Gdansk | 1:0 | Lech Poznan (8.) | ||||
Sun 4/7/193:30 PM | ||||||
(7.) Pogon Szczecin | 3:3 | Arka Gdynia (5.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(6.) Górnik Zabrze | 1:2 | Legia Warszawa (2.) | ||||
Mon 4/8/196:00 PM | ||||||
(7.) Wisla Plock | 2:0 | Slask Wroclaw (3.) |
30.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/13/196:00 PM | ||||||
(7.) Arka Gdynia | 1:1 | Miedz Legnica (3.) | ||||
(4.) Cracovia | 4:2 | Lechia Gdansk (1.) | ||||
(8.) Lech Poznan | 0:2 | Jagiellonia (6.) | ||||
(2.) Legia Warszawa | 3:1 | Pogon Szczecin (7.) | ||||
(3.) Piast Gliwice | 4:0 | Korona Kielce (2.) | ||||
(5.) Slask Wroclaw | 0:1 | Górnik Zabrze (4.) | ||||
(5.) Zaglebie Lubin | 3:1 | Wisla Kraków (1.) | ||||
(8.) Z. Sosnowiec | 1:3 | Wisla Plock (6.) |
31.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/20/193:30 PM | ||||||
(2.) Lechia Gdansk | 0:2 | Piast Gliwice (3.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(6.) Zaglebie Lubin | 2:3 | Pogon Szczecin (7.) | ||||
(4.) Jagiellonia | 3:3 | Lech Poznan (8.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Legia Warszawa | 1:0 | Cracovia (5.) | ||||
Mon 4/22/193:30 PM | ||||||
(2.) Wisla Kraków | 2:3 | Wisla Plock (5.) | ||||
(4.) Miedz Legnica | 2:2 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Korona Kielce | 2:0 | Slask Wroclaw (6.) | ||||
(3.) Górnik Zabrze | 1:0 | Arka Gdynia (7.) |
32.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Tue 4/23/196:00 PM | ||||||
(3.) Piast Gliwice | 1:0 | Zaglebie Lubin (6.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(5.) Cracovia | 0:1 | Jagiellonia (4.) | ||||
Wed 4/24/196:00 PM | ||||||
(8.) Pogon Szczecin | 3:4 | Lechia Gdansk (1.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(7.) Lech Poznan | 1:0 | Legia Warszawa (2.) | ||||
Thu 4/25/196:00 PM | ||||||
(4.) Wisla Plock | 2:1 | Korona Kielce (1.) | ||||
(6.) Arka Gdynia | 2:0 | Miedz Legnica (5.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(8.) Z. Sosnowiec | 2:1 | Wisla Kraków (2.) | ||||
(7.) Slask Wroclaw | 1:2 | Górnik Zabrze (3.) |
33.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 4/26/196:00 PM | ||||||
(5.) Zaglebie Lubin | 2:0 | Jagiellonia (4.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(3.) Piast Gliwice | 3:1 | Cracovia (7.) | ||||
Sat 4/27/196:00 PM | ||||||
(8.) Pogon Szczecin | 1:1 | Lech Poznan (6.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(2.) Lechia Gdansk | 1:3 | Legia Warszawa (1.) | ||||
Sun 4/28/191:00 PM | ||||||
(4.) Miedz Legnica | 3:2 | Wisla Plock (5.) | ||||
3:30 PM | ||||||
(2.) Korona Kielce | 0:2 | Arka Gdynia (6.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 1:1 | Slask Wroclaw (7.) | ||||
Mon 4/29/196:00 PM | ||||||
(3.) Górnik Zabrze | 4:0 | Z. Sosnowiec (8.) |
34.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 5/3/196:00 PM | ||||||
(5.) Wisla Plock | 1:1 | Arka Gdynia (6.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(3.) Górnik Zabrze | 1:2 | Wisla Kraków (1.) | ||||
Sat 5/4/193:30 PM | ||||||
(2.) Korona Kielce | 0:0 | Miedz Legnica (4.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(7.) Lech Poznan | 1:1 | Zaglebie Lubin (5.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Legia Warszawa | 0:1 | Piast Gliwice (2.) | ||||
Sun 5/5/193:30 PM | ||||||
(8.) Z. Sosnowiec | 2:4 | Slask Wroclaw (7.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(6.) Cracovia | 2:0 | Lechia Gdansk (3.) | ||||
Mon 5/6/196:00 PM | ||||||
(4.) Jagiellonia | 4:2 | Pogon Szczecin (8.) |
35.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Fri 5/10/196:00 PM | ||||||
(4.) Arka Gdynia | 2:0 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 1:0 | Korona Kielce (2.) | ||||
Sat 5/11/193:30 PM | ||||||
(5.) Slask Wroclaw | 2:1 | Wisla Plock (7.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(6.) Miedz Legnica | 0:1 | Górnik Zabrze (3.) | ||||
8:30 PM | ||||||
(5.) Cracovia | 1:0 | Lech Poznan (7.) | ||||
Sun 5/12/191:00 PM | ||||||
(1.) Piast Gliwice | 2:1 | Jagiellonia (4.) | ||||
3:30 PM | ||||||
(2.) Legia Warszawa | 1:1 | Pogon Szczecin (8.) | ||||
6:00 PM | ||||||
(3.) Lechia Gdansk | 1:1 | Zaglebie Lubin (6.) |
36.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Mon 5/13/196:00 PM | ||||||
(4.) Arka Gdynia | 3:1 | Wisla Kraków (1.) | ||||
Tue 5/14/198:30 PM | ||||||
(7.) Miedz Legnica | 0:2 | Slask Wroclaw (5.) | ||||
(8.) Z. Sosnowiec | 2:4 | Korona Kielce (2.) | ||||
(3.) Górnik Zabrze | 0:1 | Wisla Plock (6.) | ||||
Wed 5/15/198:30 PM | ||||||
(7.) Lech Poznan | 2:1 | Lechia Gdansk (3.) | ||||
(6.) Zaglebie Lubin | 1:2 | Cracovia (5.) | ||||
(4.) Jagiellonia | 1:0 | Legia Warszawa (2.) | ||||
(8.) Pogon Szczecin | 0:0 | Piast Gliwice (1.) |
37.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 5/18/193:30 PM | ||||||
(1.) Wisla Kraków | 4:5 | Miedz Legnica (7.) | ||||
(4.) Slask Wroclaw | 4:0 | Arka Gdynia (5.) | ||||
(2.) Korona Kielce | 0:3 | Górnik Zabrze (3.) | ||||
(6.) Wisla Plock | 0:0 | Z. Sosnowiec (8.) | ||||
Sun 5/19/196:00 PM | ||||||
(3.) Lechia Gdansk | 2:0 | Jagiellonia (4.) | ||||
(2.) Legia Warszawa | 2:2 | Zaglebie Lubin (6.) | ||||
(1.) Piast Gliwice | 1:0 | Lech Poznan (8.) | ||||
(5.) Cracovia | 0:3 | Pogon Szczecin (7.) |